Zasady uwidaczniania cen produktów w aptece

Informacje, Poniedziałek, 24 października 2016

Zasady

uwidaczniania cen produktów w aptece

 

Które produkty oznaczamy w aptece  ceną?

Odpowiedź:  Wszystkie produkty dostępne dla pacjenta ( pacjent może dotknąć produkt i obejrzeć go).

Najczęściej znajdują się one w części ogólnodostępnej aptek samoobsługowych, w których funkcjonuje taki podział powierzchni apteki.  Zdarzają się również takie wyprzedaże i przeceny we wszystkich rodzajach aptek,  w trakcie których produkt wystawiany jest w izbie ekspedycyjnej, bezpośrednio na stole ekspedycyjnym a pacjent ma możliwość wziąć i zapoznać się z produktem dostępnym bezpośrednio z koszyka czy pojemnika. Dotyczy to również aptek, w których ekspedycji  stosowana jest witryna otwarta i pacjent ma prawo wziąć produkt i zapoznać się z nim.

W takich sytuacjach również stosujemy oznaczanie produktu ceną.

Oznaczanie cen dotyczy zarówno produktów leczniczych (leki gotowe i ewent. apteczne, choć to raczej rzadkość), wyrobów medycznych jak i pozostałych produktów.

 

Których produktów w aptece nie oznaczamy ceną?

Odpowiedź:  Ze względu na kryterium funkcjonalne z  § 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rozwoju1  i  biorąc pod uwagę typowy rozkład apteki, produkty te podzieliłbym na 3 grupy:

  1. Produkty niewidoczne nie podlegają oznaczaniu. Zazwyczaj znajdują się w dyspozycji farmaceuty i technika za/pod  stołem ekspedycyjnym , w szufladach, szafach, szafkach, gablotach, wreszcie na całym zapleczu apteki, gdzie widoczność, (choć zarazem i dostępność) dla pacjenta jest całkowicie wyłączona.  
  2. Produkty niedostępne również nie podlegają oznaczaniu. Będą to oczywiście te same produkty, o których w pkt. 1 (niewidoczne) jak również produkty wystawione w przeszklonych ale zamkniętych witrynach lub gablotach, a także za przeszkloną półką-gablotą, która jest integralną częścią stołu ekspedycyjnego, gdzie pacjent wprawdzie ma możliwość produkt obejrzeć, jednakże nie jest on dostępny.  Produkt wyda lub pokaże jedynie farmaceuta lub technik farmaceutyczny.

Ceny obu tych kategorii produktów należy umieścić w cenniku dostępnym dla pacjenta.

  1. Naturalnie, ze względu na niedostępność dla pacjenta nie oznaczamy ceną leków recepturowych i nie zamieszczamy ich w żadnych cennikach.

 

Których produktów nie oznaczamy ceną jednostkową?

Zgodnie z rozporządzeniem,  ceną jednostkową nie oznaczamy produktów leczniczych w rozumieniu art. 2 pkt 32 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, tj. substancje lub mieszaniny substancji posiadające właściwości zapobiegania lub leczenia chorób lub podawane w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne.

 

Bydgoszcz 24 października 2016 roku

 

Piotr Bujakiewicz

Radca Prawny PKOIA

 

Akty prawne:

  1. Rozporządzenie Ministra Rozwoju z  9 grudnia 2015 roku w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług
  2. Ustawa z dnia 9 maja 2014 roku o informowaniu o cenach towarów i usług

Proszę czekać... Proszę czekać...